Zaproszenia ślubne online

Zaproszenia ślubne

+420 723 087 916 studio@zaproszenia-slubne.eu


Jesteśmy na Pinterest Znajdź nas na Google+

Dovolujeme si Vám oznámit

31.5.2013 by Danka

Dnes bychom opět rádi nahlédli do minulosti, tentokrát na téma, která je nám v Larisdesign nejbližší. Přejeme Vám příjemné čtení o svatebních oznámeních. Možná v následujících řádcích najdete inspiraci i pro ty Vaše.

Neodmyslitelnou součástí svatebních příprav jsou svatební oznámení, které však jak víme, nepředstavují jediný druh sdělení, které si přátelé a příbuzní vyměňují. K běžným oznámením zařazujeme i promoční, úmrtní či oznámení o narození dítěte.

Při nazírání do minulosti to historici neměli lehké, protože se kdysi v rodinách odkládali jen úmrtní oznámení. Nejstarším oznámením, ke kterému se dostali, bylo oznámení o zásnubách Josefa Krále a Žofie Palkové z roku 1867.

Etnografická literatura tvrdí, že svatební oznámení se vyvinuly z tradičního osobního zvaní na svatbu. Podle historiků však oznámení nejdříve nahradily zvací dopisy, v nichž pisatelé informovali adresáty o události v rodině a obvykle je i zvali na svatbu a svatební hostinu.

Nejstarší tištěné svatební oznámení pravděpodobně pocházejí z druhé poloviny 19. století. S největší pravděpodobností souvisely s nástupem měšťanské kultury a také se zvýšenou migrací obyvatelstva. Snoubenci touto formou sdělovali své životní rozhodnutí zejména příbuzným a přátelům, kteří žili mimo jejich bydliště. Důležitým předpokladem pro rozšíření tištěných oznámení byl na jedné straně rozvoj poštovní služby a na straně druhé i dostupnost tiskáren. Zachovaly se různé typy. Jedny na elegantním tenkém papíře s průsvitky, jiné na ručním, nebo dokonce tvrdém papíře. Lišily se i formátem, typem písma a grafickou úpravou. V ojedinělých případech se zachovaly i tištěné poděkování za blahopřání k sňatku.

V nejbližším blogu Vám přiblížíme, jak konkrétně zásnubní a svatební oznámení vypadaly, jaký měly formát, jaké se používaly barvy, text a podobně. Už se nemůžeme dočkat.

 :-)